2019-et írunk, és már 8. alkalommal rendezték meg a női labdarúgó világbajnokságot Franciaországban. 24 csapat játszik, összesen 52 meccset.
Ez a jelen. Na de, hogyan jutott idáig a női foci?
Egészen 1894-ig kell visszamennünk, mikor is egy Nettie J. Honeyball nevű brit hölgy újsághirdetést adott fel, hogy női focicsapatot toborozzon. Viszonylag rövid időn belül harmincan jelentkeztek a hirdetésre, így megalakulhatott az első női futballcsapat 1895-ben British Ladies’ Football Club néven. Az edzőjük pedig a Tottenham Hotspur játékosa Willam Julian lett.
Az első női labdarúgómeccset 1895. március 23-án játszották Londonban. A meccsre a csapatot két részre osztották. Észak-London játszott Dél-London ellen. Az első meccs után turnéba kezdtek. Többek között játszottak Buryben, Walsallban, sőt, még a Newcastle otthonában, a St.James’s Parkban is. Azonban a kezdeti érdeklődés után a nézők lelkesedése alább hagyott, majd Honeyball csapata Londonba visszatérve eltűnt színről.
Ez volt az első próbálkozás, azonban a női foci igazán az I. világháború környékén, de inkább után kezdett el kibontakozni.
Európán belül Franciaországban alakult meg az első női csapat 1916-ban, majd ezt követően Dániában, Németországban és Spanyolországban.
Eközben Angliában, 1916-ban, a lőszergyárak női dolgozói körében is felébredt a futball-láz.
Még ez év karácsonyán lejátszották az első meccset. Az Ulverston lőszergyár csapata játszott egy másik gyár ellen. Majd ezután újabb és újabb lőszergyári csapatok alakultak. 1918-ban megrendezték az első kupát. A női focit a brit miniszterelnök Lloyd George is üdvözölte.
1919-ben és 1920-ban virágzott az angol foci. 1920-ban lejátszották az első nem hivatalos nemzetek közötti mérkőzést. Anglia 2-0-ra verte Franciaországot.
Az ebben az időszakban alakult csapatok közül az egyik legismertebb és legeredményesebb a Dick, Kerr’s Ladies volt, ami 1917-ben alakult és 1965-ig működött.
Egy kis statisztika.
48 év alatt 828 lejátszott mérkőzésből 758-at megnyert, 46 alkalommal ikszelt és 24-szer kikapott.
Ezek mellett óriási nézőszámokat produkáltak a meccsek.
Azonban jött a törés. 1921-ben a szövetség eltiltotta a női csapatokat a tagklubok pályáinak és stadionjainak használatától. A tiltás 1971-ig tartott.
Az indoklás az volt, hogy a női futball ízléstelen, valamint komoly egészségügyi veszélyforrás a játék a nők számára.
Innentől rögbipályákon rendezték a mérkőzéseket, valamint válaszként létrehozták az Angol Női Labdarúgó Szövetséget (ELFA).
A következő fontos eseményre tulajdonképpen 1969-ig kellett várni, mikor is Olaszországban megrendezték az első nem hivatalos női Labdarúgó EB-t, amin Anglia, Olaszország, Franciaország és Dánia szerepelt. Ezt a tornát Olaszország nyerte.
A 70-es évektől a női labdarúgás súlypontja Európába helyeződött.
Ekkor alakult a FEMINA Magyarországon, és a női foci erőre kapott hazánkban is.
Az igazi áttörést az 1991-es év hozta. Ebben az évben rendezték meg az első hivatalos EB-t (Dániában), és VB-t (Kínában) a női labdarúgás történelmében.Ennek előzménye volt, hogy 1985-ben megalakult az USA első nő labdarúgó válogatottja, valamint hogy 1989-ben létrejött a világ első félprofi női labdarúgó-ligája japánban.
’91-től kezdve a női futball VB minden négy évben megrendezésre került.
Az Európa-Bajnokságot ’91 és ’97 között két évente rendezték meg, majd 2001-től négy évente. Az olimpia műsorára 1996-ben került fel a női foci.
Tulajdonképpen ezek voltak a fő mérföldkövek.
Női Foci VB győztesek:
1991 - USA
1995 - Norvégia
1999 - USA
2003 - Németország
2007 - Németország
2011 - Japán
2015 - USA
És most 2019-et írunk és 8. alkalommal rendezték meg a női Labdarúgó Világbajnokságot Franciaországban.
Források:
https://mitsportoljak.hu/noi-futball-kezdetektol-napjainkig/